Vallejo Vice Mayor History (2012-2023)

The Vice Mayor is selected amongst the members of the Vallejo City Council each January. In addition to their council duties as a member of the council, the vice mayor performs the duties of mayor during the mayor’s absence or disability.

Rozzana Verder-Aliga

District 1 – Hiddenbrooke and Northgate

2023, 2022, 2021 and 2016

Councilwoman: 2013 — Present

Verder-Aliga was first elected to the Vallejo City Council in 2013 to complete the remaining portion of Erin Hannigan’s 2011 term. Verder-Aliga was re-elected to a full term in 2016 and was elected to represent District 1 – Hiddenbrooke/Northgate in November 2020. Verder-Aliga’s current term ends in January 2025. She was elected to the Vallejo school board in 1993, serving for 12 years, and in 2007 she was elected to the Solano County Board of Education, serving for six years.

Hermie Sunga

2020, 2009

Councilman: 2005 — 2014; 2016 — 2020

Sunga served on the Vallejo City Council from 2016 to 2020. He was previously termed out of office after serving two terms from 2005 to 2014.

Pippin Dew

2019

Councilwoman: 2013 — 2022

Pippin Dew was first elected to the Vallejo City Council in 2013 and Dew was re-elected to the council in 2018 with 16,471 votes. Dew has represented Vallejo on the League of California Cities, an association of city officials working together to combine resources. Dew, who has pushed for an early learning center for South Vallejo, is termed out of office in 2022.

Katy Miessner

2018

Councilwoman: 2013 — 2022

Katy Miessner was first elected to the Vallejo City Council in 2013. A local artist, Miessner served on the Vallejo Waterfront Coalition, and was also opposed to a 2003 proposal to build a liquefied natural gas plant on Mare Island. Miessner was re-elected to the council with 18,093 votes in 2018. She is termed out of office in 2022. Miessner ran unsuccessfully for Solano County supervisor in 2012.

Robert McConnell

2017

Councilman: 2011 — 2020
Mayor: 2020 — Present

Robert McConnell was elected mayor in November 2020 after serving two terms on the Vallejo City Council in 2011 and 2016. Prior to be elected to the council, McConnell served eight years on the city’s planning commission. Due to the city’s term limits, McConnell will leave the council when his term ends in January 2025.

Jess Malgapo

2015

Councilman: 2013 — 2018

Jess Malgapo was appointed to the Vallejo City Council in 2013 following the resignation of Erin Hannigan, who was elected to the Solano County Board of Supervisors in November 2012. Malgapo was elected to a full term on the city council in November 2013. He lost his re-election bid in 2018.

Bob Sampayan

2014

Councilman: 2011 — 2016
Mayor: 2016 — 2020

Bob Sampayan was elected mayor in 2016 after being first elected to the Vallejo City Council in 2011. Sampayan declined to seek a second mayoral term in November 2020. Sampayan is a retired sergeant with the Vallejo Police Department.

Stephanie Gomes

2013, 2012

Stephanie Gomes was first elected to the Vallejo City Council in November 2005 and was reelected in November 2009 before being termed out of office in January 2014.

%d bloggers like this: